Moje konto

PŁYNNOŚĆ FINANSOWA PRZEDSIĘBIORSTWA

48.01 zł
Rabat: 5.99 zł
Cena katalogowa: 54.00 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 48.06 zł
-+
Dodaj do ulubionych

Dostępność: 100

Czas realizacji:
72 godziny

Średnia ocena: 0
Dodaj recenzję »

Koszt dostawy

Standardowy koszt dostawy na terenie RP od 7,99zł

Darmowa dostawa

Do darmowej dostawy pozostało: 389.00 zł

PŁYNNOŚĆ FINANSOWA PRZEDSIĘBIORSTWA

Autorzy Jacek Grzywacz, Ewa Jagodzińska-Komar
Format B5
Rok wydania 2021
Wydawca Oficyna Wydawnicza Szkoły Głównej Handlowej
Kod EAN/ISBN 9788380304345
Liczba stron 213
PYNNO FINANSOWA PRZEDSIBIORSTWA

Wstp

Wydaje si, e pynno finansowa jest kategori powszechnie znan wród przedsibiorców i waciwie interpretowan. Tymczasem okazuje si, e nader czsto wiele osób ma problemy ze zrozumieniem jej istoty oraz interpretowaniem tego, co ma kluczowe, fundamentalne wrcz znaczenie w okrelaniu czynników stymulujcych jej waciwy poziom. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku prowadzenia dziaalnoci gospodarczej, której towarzyszy szereg rónorodnych zjawisk i zdarze, jake czsto trudnych do przewidzenia. Maj one bezporedni wpyw na bezpieczestwo finansowe przedsibiorstwa, wyznacznikiem którego jest wanie pynno.

Bogaty dorobek teoretyczny dotyczcy pynnoci finansowej obejmuje szereg zagadnie wyjaniajcych zasady przepywów pieninych w przedsibiorstwie. Wskazuje równie na moliwoci wykorzystywania rónorodnych instrumentów, gównie o charakterze finansowym, uatwiajcych przedsibiorcy cige dysponowanie rodkami pieninymi, gwarantujcymi biece funkcjonowanie firmy. Odnosi si jednak wraenie, e dorobek ten „zatrzyma si w miejscu" i nader rzadko jest wzbogacany nowymi obserwacjami i sugestiami wobec kierunków niezbdnych rozwiza uatwiajcych przedsibiorstwu sprawne i przede wszystkim racjonalne sterowanie wasnymi finansami. Jest to niepokojce zjawisko zwaywszy na fakt zmieniajcych si uwarunkowa, w jakich funkcjonuj przedsibiorstwa, w tym zwaszcza o charakterze zewntrznym, wród których warto wyróni polityk fiskaln pastwa, polityk budetow, czy te pienin.

Gównym celem monografii jest ocena znaczenia waciwego interpretowania pynnoci finansowej przedsibiorstwa oraz wskazanie na realne moliwoci prowadzenia przez przedsibiorstwo bezpiecznej polityki finansowej postrzeganej przez pryzmat bezpieczestwa finansowego. Podjto tu równie prób udowodnienia skutecznoci dostpnych na rynku rozwiza istotnie uatwiajcych sterowanie przepywami pieninymi i pynnoci finansow. Wskazano przy tym na konieczno modyfikowania opisywanych instrumentów finansowych i dostosowania ich do oczekiwa, a przede wszystkim specyfiki polskiej przedsibiorczoci, reprezentowanej gównie przez mae podmioty.

W pierwszej czci opracowania zwrócono uwag na rónorodno sposobów definiowania i interpretowania pynnoci finansowej. Udowodniono tu, e warunkiem waciwego interpretowania pynnoci jest zrozumienie jej specyfiki, nie tylko na gruncie teoretycznym. Ignorowanie zjawisk gospodarczych uniemoliwia praktycznie poznanie zasad i uwarunkowa przepywów pieninych w przedsibiorstwie. Zwrócono równie uwag na relacj pomidzy pynnoci i wypacalnoci, niesusznie sprowadzan do jednej kategorii. Charakteryzujc z kolei moliwoci waciwego pomiaru pynnoci finansowej, uwag skoncentrowano na znaczeniu analizy wskanikowej. Wykazano, e opisane mierniki maj fundamentalne znaczenie w ocenie pynnoci, jednak sama analiza nie moe ignorowa ogranicze towarzyszcych metodom opartym na wskanikach. Kategori integralnie zwizan z pynnoci finansow jest kapita obrotowy. Dlatego te wskazano na kluczowe jego elementy oraz ich wpyw na przepywy pienine. Wykazano równie, e staym elementem oceny ekonomicznej przedsibiorstwa jest w kadym przypadku analiza poszczególnych komponentów kapitau obrotowego. W kolejnym rozdziale zwrócono uwag na zwizek pomidzy pynnoci finansow a nalenociami. Wyróniono tu przede wszystkim znaczenie racjonalnego prowadzenia przez firm wasnej polityki kredytowej wobec partnerów gospodarczych. Polityka ta w adnym razie nie moe mie raz ustalonego, staego charakteru i musi charakteryzowa si du elastycznoci wobec zmian zachodzcych na rynku. Warunkiem skutecznego sterowania pynnoci finansow jest umiejtne wykorzystywanie dostpnych od lat rozwiza uatwiajcych racjonalne zarzdzanie rodkami pieninymi. Dlatego szeroko scharakteryzowano usug faktoringu, bdc dobrym instrumentem wspierajcym przedsibiorc w ksztatowaniu pynnoci na bezpiecznym poziomie. Warunkiem tego jest jednak konieczno poznania specyfiki tej usugi oraz zagroe, jakie jej towarzysz. Ostatni rozdzia ksiki inspiruje do aktywnego wykorzystywania usug bankowoci elektronicznej. Funkcjonujce rozwizania umoliwiaj realne wspieranie przedsibiorcy w zarzdzaniu rodkami pieninymi. Wykazano tu zwizek pomidzy usugami typu cash management i racjonalnym ksztatowaniem przepywów pieninych, zwaszcza w odniesieniu do wykazywanych w przedsibiorstwie nadwyek finansowych, a take niedoborów. Bdem jest przy tym potocznie funkcjonujcy pogld o eliminowaniu mniejszych przedsibiorstw w dostpie do tych usug. Na przykad cash pooling, wbrew opiniom nie jest zarezerwowany jedynie dla duych podmiotów o rozbudowanej strukturze organizacyjnej.

Monografia uwzgldnia zarówno szeroki dorobek teoretyczny, jak i realne procesy zachodzce w gospodarce, z wykorzystaniem wyników bada empirycznych. Istotn inspiracj dla autorów byy ksiki napisane przez J. Grzywacza pt. Faktoring i Bankowo elektroniczna.

Opracowanie przeznaczone jest dla studentów kierunków ekonomicznych, praktyków gospodarczych, przedsibiorców, a take pracowników naukowych zajmujcych si problematyk finansow. Stanowi ono równie inspiracj w poszukiwaniu kierunków dalszych prac badawczych, dotyczcych finansów przedsibiorstwa.
Autorzy Jacek Grzywacz, Ewa Jagodzińska-Komar
Format B5
Rok wydania 2021
Wydawca Oficyna Wydawnicza Szkoły Głównej Handlowej
Kod EAN/ISBN 9788380304345
Liczba stron 213
:
:
: