Moje konto

RÓŻNE OBLICZA KONTROLI FINANSÓW PUBLICZNYCH

28.63 zł
Rabat: 3.57 zł
Cena katalogowa: 32.20 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 28.66 zł
-+
Dodaj do ulubionych

Dostępność: 100

Czas realizacji:
72 godziny

Średnia ocena: 0
Dodaj recenzję »

Koszt dostawy

Standardowy koszt dostawy na terenie RP od 7,99zł

Darmowa dostawa

Do darmowej dostawy pozostało: 389.00 zł

RÓŻNE OBLICZA KONTROLI FINANSÓW PUBLICZNYCH

Autorzy Paweł Dec, Gabriel Główka
Format B5
Rok wydania 2020
Wydawca Oficyna Wydawnicza Szkoły Głównej Handlowej
Kod EAN/ISBN 9788380304079
Liczba stron 110
RÓNE OBLICZA KONTROLI FINANSÓW PUBLICZNYCH

Wstp

 

Pawe Dec, Gabriel Gówka

W Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. sowo "kontrola" w rónych formach wystpuje a trzydzieci pi razy. Cay rozdzia dziewity Konstytucji zawiera przepisy dotyczce organów kontroli pastwowej i ochrony prawa. wiadczy to o tym, jak du wag do tego pojcia i jego znaczenia w funkcjonowaniu organów i instytucji przykada ustawodawca. Pokazuje te jak wane s prawidowe mechanizmy kontrolne oraz ich wdraanie i stosowanie w jednostkach sektora finansów publicznych, skoro na ich stray stoi konstytucja. Tymczasem mnogo podmiotów, których dziaalno podlega ustawowej kontroli w zwizku z wykonywaniem celów publicznych sprawia, e niektóre z procedur kontrolnych nie tylko nie s przestrzegane, ale bardzo czsto wrcz zawodz. Std te wiedza na temat specyfiki rónych rodzajów kontroli, w tym zwaszcza czsto powierzchownie traktowanej kontroli zarzdczej, powinna by stale uzupeniana przez wszystkich interesariuszy w obszarze finansów publicznych.

Gównym celem niniejszej monografii jest przedstawienie aktualnych aspektów kontroli oraz kontroli zarzdczej w sektorze finansów publicznych. Zagadnienie to pokazano z perspektywy wielu autorów, dlatego te pewne problemy s czasami odmiennie akcentowane. Publikacja czy wiedz teoretyczn z bogatym dowiadczeniem zawodowym wikszoci autorów, pracujcych na co dzie w sektorze finansów publicznych.

Monografia skada si z dziewiciu rozdziaów. W pierwszym rozdziale, którego autork jest Paula Zalewska, scharakteryzowano system kontroli administracji w Polsce. Szczególn uwag powicono procedurom kontrolnym oraz wybranym aspektom kontroli zewntrznej administracji publicznej.

Rozdzia drugi, napisany przez Pawa Kieba, dotyczy organizacji kontroli wewntrznej w jednostkach administracji celno-skarbowej w Polsce. Zostay w nim omówione cele i zadania kontroli wewntrznej w jednostkach organizacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej.

W rozdziale trzecim Magorzata Godzik podja problematyk dyscypliny finansów publicznych w polskim systemie zamówie publicznych. Kwestia dyscypliny finansów  publicznych jest szczególnie istotna dla kadry kierowniczej w zwizku z odpowiedzialnoci groc za jej nieprzestrzeganie.

Monika Studziska w rozdziale czwartym równie zaja si tematyk dyscypliny finansów publicznych, skupiajc uwag na zakresie podmiotowej odpowiedzialnoci za jej naruszenie. Poruszya przy tym tak wane aspekty jak wina, czas popenienia czynu czy zbieg odpowiedzialnoci.

W rozdziale pitym Renata Klimczyk zaprezentowaa specyfik kontroli zarzdczej w sektorze energetycznym. Przedstawia cykl i ocen kontroli zarzdczej, a przede wszystkim przeanalizowaa kontrol zarzdcz w Ministerstwie Energii.

Rozdzia szósty, napisany przez Ann Gaik-lzak, dotyczy natomiast funkcjonowania kontroli zarzdczej w jednostce samorzdu terytorialnego - Starostwie Powiatowym w Radomsku. Jego autorka omówia organizacj kontroli zarzdczej oraz wskazaa metody doskonalenia procesu kontroli zarzdczej w tym starostwie.

W rozdziale siódmym Hanna Kropiska scharakteryzowaa wybrane naduycia i zasady kontroli zamówie publicznych w Polsce. Autorka duo uwagi powicia aspektom ryzyka naduy w przeprowadzaniu zamówie publicznych i dziaalnoci Urzdu Zamówie Publicznych.

Ósmy rozdzia, autorstwa Mariusza Smeli, dotyczy kwestii kontroli w powizaniu z ograniczaniem dostpu do zamówie publicznych dla maych i rednich przedsibiorstw w Polsce. Omówiono w nim równie uwarunkowania kontroli w zakresie niedozwolonego dzielenia zamówie publicznych.

W ostatnim rozdziale Magorzata Podgrudna zaja si problematyk kontroli projektów, które s finansowane z funduszy unijnych w ramach programu POWER. Autorka charakteryzowaa mechanizmy kontroli takich projektów. W ujciu praktycznym przeanalizowaa projekt realizowany przez Powiatowy Urzd Pracy w Putusku. Tematyka poszczególnych rozdziaów jest przyczynkiem do dalszej dyskusji na temat roli i zakresu kontroli w administracji publicznej. Autorzy, bdcy praktykami w obszarze finansów publicznych, nie tylko przedstawiaj kluczowe aspekty poszczególnych procedur kontrolnych, ale równie uwypuklaj ich mocne oraz sabe strony. Dziki temu moliwe bdzie dokonywanie w nich pewnych korekt oraz koniecznych zmian.

Redaktorzy pragn wyrazi serdeczne podzikowania Panu Dziekanowi Kolegium Nauk o Przedsibiorstwie Szkoy Gównej Handlowej dr. hab. Romanowi Sobieckiemu, prof. SGH za przychylno w wydaniu niniejszej monografii.
Autorzy Paweł Dec, Gabriel Główka
Format B5
Rok wydania 2020
Wydawca Oficyna Wydawnicza Szkoły Głównej Handlowej
Kod EAN/ISBN 9788380304079
Liczba stron 110
:
:
: