Moje konto

Planowanie dochodów z podatków lokalnych w Polsce

50.15 zł
Rabat: 6.25 zł
Cena katalogowa: 56.40 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 50.20 zł
-+
Dodaj do ulubionych

Dostępność: 100

Czas realizacji:
72 godziny

Średnia ocena: 0
Dodaj recenzję »

Koszt dostawy

Standardowy koszt dostawy na terenie RP od 7,99zł

Darmowa dostawa

Do darmowej dostawy pozostało: 389.00 zł

Planowanie dochodów z podatków lokalnych w Polsce

Autorzy Grzegorz Otczyk, Henryk Rosłaniec, red.Paweł Felis, red.Elżbieta Malinowska-Misiąg
Format B5
Rok wydania 2020
Wydawca Oficyna Wydawnicza Szkoły Głównej Handlowej
Kod EAN/ISBN 9788380304093
Liczba stron 225
Planowanie dochodów z podatków lokalnych w Polsce

Wstp


Dochody budetowe stanowi podstawowe ródo finansowania wydatków jednostek samorzdu terytorialnego. Zmiany w dochodach wprowadzane w trakcie roku budetowego powinny znale odzwierciedlenie w zmianach wydatków. Dlatego tak wanym etapem w gospodarce finansowej jednostek lokalnych jest planowanie dochodów budetowych. Zarówno znaczenie, jak i zoono tego procesu potwierdzaj zasadno prowadzenia bada w tym zakresie. Wyniki takich bada zaprezentowano w niniejszej monografii - majcej nie tylko walory naukowe, ale równie aplikacyjne. Publikacja skupia si na stronie dochodowej gmin, a gównym tematem jest planowanie wpywów z najwaniejszych dla gmin podatków lokalnych. Uszczegóawiajc, celem pracy bya ocena jakoci procesu planowania dochodów podatkowych w gminach na podstawie analizy niewykonania lub przekroczenia planu dochodów. Podjto take prób zidentyfikowania tendencji w zakresie dokadnoci planowania. Sprawdzono jak gminy realizoway plan ustalony w I kwartale danego roku. Plan ten póniej, w cigu roku, jest oczywicie korygowany. Std przyjto, e to wanie dokument z I kwartau bdzie punktem wyjcia do oceny trafnoci planowania dochodów gminnych. Analizowano, jak na trafno planowania wpywaj: rodzaj gminy (miasta na prawach powiatu, gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy wiejskie), wysoko kwot zaplanowanych oraz pobieranych podatków lokalnych (podatku od nieruchomoci, podatku rolnego i podatku od rodków transportowych), nalenoci, nalenoci pozostae do zapaty, obnienia górnych stawek podatkowych oraz udzielone ulgi i zwolnienia. Publikacja odwouje si do wyników bada statutowych prowadzonych w Kolegium Zarzdzania i Finansów SGH w latach 2019-20201. W trakcie bada opracowano baz danych, obejmujc dochody gmin, z podziaem na róne ich kategorie. Sporzdzono j na podstawie danych Ministerstwa Finansów, publikowanych zarówno w formie zagregowanej, jak i sprawozda jednostkowych. Korzystano przede wszystkim ze sprawozdania Rb-27s (Sprawozdanie z wykonania planu dochodów budetowych jednostki samorzdu terytorialnego).

Monografia skada si ze wstpu, czterech rozdziaów, zakoczenia i dwóch aneksów. Dwa pierwsze rozdziay maj charakter teoretyczno-empiryczny. Dwa kolejne zawieraj wyniki bada autorskich.

W rozdziale pierwszym przedstawiono proces planowania budetowego w gminach, ze szczególnym uwzgldnieniem planowania ich dochodów. Istotn czci tego rozdziau s fragmenty dotyczce czynników wpywajcych na trafno planowania i wykonywanie dochodów z podatków lokalnych.

W rozdziale drugim scharakteryzowano dochody gmin (dochody wasne i dochody transferowe) - jest to punkt wyjcia do dalszych analiz. Duo miejsca powicono zwaszcza tym podatkom lokalnym, w odniesieniu do których samorzdy gminne posiadaj najszerszy zakres wadztwa podatkowego. Zwrócono uwag przede wszystkim na ekonomiczno-techniczne kryteria ich wymiaru. W podatku od nieruchomoci s to m.in. powierzchnia wykorzystywanej przez podatnika nieruchomoci, wysoko maksymalnych stawek podatku, zakres preferencji podatkowych. W podatku rolnym s to: tzw. warto uytkowa ziemi, cena dt yta, zakres preferencji podatkowych. W podatku od rodków transportowych wymienia si: rodzaj posiadanego przez podatnika rodka transportowego, jego dopuszczaln mas cakowit, liczb osi, rodzaj zawieszenia, wysoko minimalnych i maksymalnych stawek podatku oraz zakres preferencji podatkowych. We wszystkich podatkach za kryterium tym jest skala realizowanej polityki podatkowej w ramach przyznanego wadztwa podatkowego (obnianie i rónicowanie stawek podatkowych).

W rozdziale trzecim zebrano i przeanalizowano obszerny materia empiryczny (prawie 2,5 tys. gmin), dziki czemu moliwe byo podjcie próby rozpoznania motywów i zachowania wadz gminnych w odniesieniu do najwaniejszych wasnych dochodów podatkowych. Wanym elementem tego rozdziau jest analiza stabilnoci zmiennoci poboru podatków lokalnych, bezwzgldnego odchylenia wykonania dochodów od kwot zaplanowanych oraz poboru podatków w przeliczeniu na osob. W rozdziale przedstawiono tabelarycznie informacje, jak w latach 2012-2018 ksztatoway si wartoci

przekroczenia planu dochodów lub niewykonania dochodów z wybranych podatków lokalnych dla rónych rodzajach gmin. Ustalono rednie wartoci przeszacowania planu (wartoci ujemne) oraz jego niedoszacowania (wartoci dodatnie). Uwzgldniono te liczb gmin, w których odchylenia od kwot zaplanowanych byy wiksze od rednich. Podsumowujc, zestawienia s generalnie dwóch rodzajów: kwotowe i procentowe. Analizowano równie korelacj pomidzy wielkoci przeszacowania lub niedoszacowania zaplanowanych dochodów a wielkociami planowanymi, wykonanymi, wielkoci zalegoci, przyrostem nalenoci oraz wartoci obniek wynikajcych ze zmniejszania maksymalnych stawek podatkowych i zastosowania innych preferencji podatkowych (ulg i zwolnie). Wykorzystano korelacj Pearsona do badania liniowej zalenoci zmiennych, gdy takie (chocia zazwyczaj sabe) zalenoci zaobserwowano na wykresach punktowych. W ostatnim podrozdziale znajduj si wyniki analizy cigalnoci podatków lokalnych.

W rozdziale czwartym przedstawiono wyniki badania ankietowego, które zostao skierowane do wybranych gmin (228 jednostek), w których zaobserwowano istotne rónice pomidzy planowaniem a wykonaniem wskazanych dochodów podatkowych. Ankieta zawieraa pytania dotyczce samodzielnoci dochodowej gmin i prowadzonej polityki podatkowej oraz rónych aspektów zwizanych z planowaniem dochodów, w tym m.in. czynników branych pod uwag w procesie planistycznym.

W zakoczeniu zawarto wyniki podsumowujce przeprowadzone badania. Integraln czci monografii s rozbudowane aneksy, które maj warto empiryczn i ródow. W Aneksie 1 znalazy si bowiem zestawienia tabelaryczne, które uszczegóawiaj i uzupeniaj analizy dokonane w rozdziale trzecim. W Aneksie 2 natomiast zamieszczono wykaz gmin wyselekcjonowanych do badania oraz kwestionariusz badania ankietowego.

Publikacja adresowana jest nie tylko do rodowiska akademickiego, ale równie do przedstawicieli wadz samorzdowych, ze szczególnym uwzgldnieniem wadz gminnych. Rozwaania w monografii mog suy jako wskazówka dla praktyków zajmujcych si finansami lokalnymi, dostarczajc im materiau porównawczego pozwalajcego na samoocen procesu planowania dochodów podatkowych.
Autorzy Grzegorz Otczyk, Henryk Rosłaniec, red.Paweł Felis, red.Elżbieta Malinowska-Misiąg
Format B5
Rok wydania 2020
Wydawca Oficyna Wydawnicza Szkoły Głównej Handlowej
Kod EAN/ISBN 9788380304093
Liczba stron 225
:
:
: