Moje konto

Prejudykat cywilny i cywilna kwestia prejudycjalna w postępowaniu karnym

161.41 zł
Rabat: 27.59 zł
Cena katalogowa: 189.00 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 161.58 zł
-+
Dodaj do ulubionych

Dostępność: 100

Czas realizacji:
72 godziny

Średnia ocena: 0
Dodaj recenzję »

Koszt dostawy

Standardowy koszt dostawy na terenie RP od 7,99zł

Darmowa dostawa

Do darmowej dostawy pozostało: 389.00 zł

Prejudykat cywilny i cywilna kwestia prejudycjalna w postępowaniu karnym

Autorzy Zbiciak Adrian
Format A5
Rok wydania 2020
Wydawca C.H. Beck
Kod EAN/ISBN 9788381989985
Liczba stron 314
Prejudykat cywilny i cywilna kwestia prejudycjalna w postpowaniu karnym

Prejudykat cywilny i cywilna kwestia prejudycjalna w postpowaniu karnym to publikacja, która dotyczy tematyki wpywu rozstrzygni sdu cywilnego na proces karny w kontekcie zagadnienia prejudycjalnoci i zasady samodzielnoci jurysdykcyjnej sdu karnego. Autor rozprawy proponuje szersze rozumienie samego pojcia prejudycjalnoci poprzez przyjcie, e dotyczy ono kadej sytuacji, w której tre orzeczenia sdu cywilnego moe mie wpyw na rozstrzygnicie sprawy karnej.

W pracy starano si wyjani i omówi jedno z trudniejszych zagadnie teoretycznoprawnych w nauce procesu karnego, jakim jest kwestia zwizania sdu karnego i zakresu tego zwizania wynikajcego z rozstrzygnicia sdu cywilnego. Autor rozrónia zwizanie bezwzgldne, które ju de lege lata wynika z treci art. 8 § 2 KPK oraz zwizanie, dla którego proponuje si termin „wzgldnego". róda tego zwizania autor dopatruje si w art. 365 § 1 KPC i w koncepcji materialnej prawomocnoci orzecze sdów cywilnych. Dostrzegajc zagroenia przy przyjciu takiej koncepcji dla podstawowych zasad procesu karnego, tj. zasady prawdy (materialnej) i zasady prawa do obrony, w rozprawie proponuje si konkretne rozwizania gwarancyjne w tym zakresie. Podstawow konkluzj odnoszc si do kwestii zwizania jest stwierdzenie, e w sytuacji, gdy zawizanie takie wystpuje, to sd karny nie jest zwizany wycznie treci sentencji orzeczenia sdu cywilnego, ale równie ustaleniami faktycznymi, jakie legy u podstaw takiego rozstrzygnicia i stawiy konieczn dla przesank. Tosamy wniosek odnosi si do zwizania wykadni przepisów dokonan przez sd cywilny.

Rozwaania oscyluj wokó dwóch tez. Teza gówna sprowadza si do stwierdzenia, e obecne rozumienie zasady samodzielnoci jurysdykcyjnej sdu karnego jest zbyt szerokie i naleaoby przyj, e nie tylko konstytutywne orzeczenia sdu cywilnego, ale równie w okrelonych warunkach orzeczenia deklaratywne s dla sdu karnego wice. Tez gówn uzupenia teza pomocnicza dotyczca zbyt wskiego okrelenia podstaw do zawieszenia postpowania karnego, które de lege ferenda powinny umoliwia sdowi karnemu wstrzymanie si z rozpoznaniem sprawy do czasu rozstrzygnicia tosamej kwestii przez wyspecjalizowany do tego sd (cywilny, rodzinny, gospodarczy, pracy).

Oprócz analizy teoretycznoprawnej w rozprawie dokonano analizy od strony praktycznej moliwych ukadów spraw, w których moe doj do styku materii postpowa cywilnego i karnego. W pracy przedstawiono konkretne postulaty de lege ferenda, które stanowi propozycj rozwiza zarówno odnoszcych si do ogranicze samodzielnoci jurysdykcyjnej sdu karnego zwizanej z istnieniem prawomocnych rozstrzygni sdu cywilnego, jak równie dotyczcych sytuacji, w której orzeczenie sdu cywilnego ma by dopiero wydane. W tym drugim przypadku proponuje si rozwizanie dotyczce moliwoci zawieszenia postpowania karnego w oczekiwaniu na rozstrzygnicie sprawy cywilnej.

Autorzy Zbiciak Adrian
Format A5
Rok wydania 2020
Wydawca C.H. Beck
Kod EAN/ISBN 9788381989985
Liczba stron 314
:
:
: