Moje konto

Prawa człowieka i zrównoważony rozwój. Konwergencja czy dywergencja idei i polityki

144.33 zł
Rabat: 24.67 zł
Cena katalogowa: 169.00 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 144.48 zł
-+
Dodaj do ulubionych

Dostępność: 100

Czas realizacji:
72 godziny

Średnia ocena: 0
Dodaj recenzję »

Koszt dostawy

Standardowy koszt dostawy na terenie RP od 7,99zł

Darmowa dostawa

Do darmowej dostawy pozostało: 389.00 zł

Prawa człowieka i zrównoważony rozwój. Konwergencja czy dywergencja idei i polityki

Autorzy red.Bieńkowska Daria, red.Kozłowski Ryszard
Format A5
Rok wydania 2020
Wydawca C.H. Beck
Kod EAN/ISBN 9788381987820
Liczba stron 320
Prawa czowieka i zrównowaony rozwój. Konwergencja czy dywergencja idei i polityki

Publikacja Prawa czowieka i zrównowaony rozwój. Konwergencja czy dywergencja idei i polityki podzielona na pi czci zawiera omówienie nastpujcych kwestii:

  • prawa czowieka i zrównowaony rozwój, w którego zakresie przedstawiono zagadnienie aksjologii praw czowieka, praw czowieka jako celu realizacji zasady zrównowaonego rozwoju oraz podjto prób odpowiedzi na pytanie: czy zrównowaony rozwój jest prawem czowieka;
  • zdrowie i jako ycia, w tym zagadnienia dotyczce: godnoci czowieka w obliczu medykalizacji ycia, opieki nad pacjentem w podeszym wieku oraz problemu dyskryminacji ze wzgldu na wiek, niespójnoci systemu prawa medycznego, a take przybliono zjawisko ofensywnej medycyny defensywnej jako osobliwego poszanowania praw czowieka;
  • równo, w tym m.in.: koncepcja nierównoci A. Sena, oraz m.in. kwestie dotyczce dochodu, zdolnoci funkcjonowania, nierównoci i ubóstwa; prawa do edukacji; praw osób niepenosprawnych;
  • innowacyjno, gospodarka i równowaga – omówiono kwestie zwizane z: polityczno-prawnym aspektem rozumienia czowieka w kontekcie zrównowaonych miast i spoecznoci, powszechnym dostpem do Internetu jako prawem czowieka i warunkiem rozwoju gospodarczego, bezpieczestwem ywnociowym jako jednym z celów Agendy 2030, zrównowaon gospodark wodno-ciekow w kontekcie bezpieczestwa ekologicznego;
  • pokój i sprawiedliwo – w tym nastpujce zagadnienia: podstawy prawne wdraania Agendy ONZ na rzecz zrównowaonego rozwoju 2030 w Polsce; ad ustrojowy, wadza publiczna a dobro wspólne; gwarancje sdowej kontroli legalnoci dziaania organów Policji podczas przeszukania osoby i kontroli osobistej; wymiar sprawiedliwoci i pomoc prawna w dochodzeniach karnych w cyberprzestrzeni; udzia ludnoci rdzennej w realizacji celów zrównowaonego rozwoju, jako element niezbdny do osignicia pokojowego zakoczenia konfliktu; dostp do wymiaru sprawiedliwoci w pastwie upadym (na podstawie Afganistanu).

Prawa czowieka i zrównowaony rozwój tworz systemy prawne, które s zintegrowane w skali wiatowej, regionalnej i krajowej, a jednoczenie tworz dwa zachodzce na siebie koa.
Badanie kadego z tych systemów wymaga nie tylko dobrej znajomoci prawa midzynarodowego, prawa Unii Europejskiej i prawa krajowego, ale i relacji zachodzcych midzy nimi, które s zalene od orzecznictwa sdowego – rozstrzygajcego kwesti priorytetu, bezporedniego skutku i bezporedniego stosowania. Rozszyfrowanie tych relacji jest niezwykle trudne, jeli dodamy do tego relacje zachodzce midzy systemem praw czowieka i systemem zrównowaonego rozwoju, koncentrujc uwag na ich wspólnym rdzeniu.
Zarówno w refleksjach natury ogólnej, jak i podczas analizy kontekstualnej dostrzec mona wiele oryginalnych myli. Wnosz cenny wkad do teorii i filozofii prawa oraz do porzdku prawnego w zakresie ochrony praw czowieka i zrównowaonego rozwoju.
Kady z autorów poszczególnych rozdziaów poczy analiz normatywn z doktryn, bez znajomoci której trudno byoby oczekiwa waciwej percepcji okrelonego aspektu Agendy 2030. Jest to niezwykle cenne, gdy aden projekt o duej skali si nie powiedzie, jeli nie bdzie zakorzeniony w praktycznym rozumowaniu o maej skali. Z tego wzgldu recenzowana ksika wnosi cenny wkad w debat o prawach czowieka i zrównowaonym rozwoju.

Z recenzji,
Prof. dr hab. Zdzisawa Brodeckiego


Autorzy red.Bieńkowska Daria, red.Kozłowski Ryszard
Format A5
Rok wydania 2020
Wydawca C.H. Beck
Kod EAN/ISBN 9788381987820
Liczba stron 320
:
:
: