Metodyka postpowania w sprawach z zakresu prawa pracy na podstawie Regulacji COVID-19. Komentarz praktyczny z przykadami i orzecznictwemMetodyka jest praktycznym komentarzem wskazujcym jak naley stosowa istniejce przepisy z zakresu prawa pracy z uwzgldnieniem rozwiza szczegóowych Covid-19 dotyczcych m.in.: pracy zdalnej, zawieszenia obowizku bada okresowych pracowników; przestoju ekonomicznego; obnionego wymiaru czasu pracy; porozumienia o stosowaniu innego rozkadu czasu pracy i mniej korzystnych warunków zatrudnienia.
Publikacja ta to wiarygodne ródo informacji, jak w sposób praktyczny – z uwzgldnieniem szczególnych rozwiza – w sytuacjach kryzysowych stosowa przepisy prawa pracy dotyczce: organizacji pracy i BHP, czasu pracy z uwzgldnieniem przestojów i rónych rozkadów czasu pracy, zmiany warunków pracy i pacy, a take ochrony danych osobowych w rodowisku pracy.
Publikacja omawia:
- Regulacje prawne Covid-19 w zakresie prawa pracy: zalecenia co do kwarantanny, izolacji, odosobnienia, konstytucyjne i ustawowe uprawnienia organów i instytucji pastwowych w zwizku z epidemi oraz sankcje karno-administracyjne za nieprzestrzeganie nowych przepisów.
- Prawa i obowizki pracowników w zwizku z Covid-19: kwestie zwizane z prac zdaln a teleprac; zwolnienia z obowizku wiadczenia pracy a uprawnienia pracownicze; zachorowania na Covid-19 jako przyczyna rozwizania umowy o prac; przestój w zakadzie pracy i wynagrodzenia przestojowe; badania lekarskie: wstpne i okresowe/kontrolne oraz dodatkowe w zwizku z epidemi; dodatkowe zasiki opiekucze; podróe subowe i delegacje a polecenie pracy; urlopy wypoczynkowe i bezpatne; zmniejszony wymiar skadek na ubezpieczenia spoeczne; zwolnienia lekarskie a okres kwarantanny.
- Status prawny osób samozatrudnionych i zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych w zwizku z Covid-19: sytuacja prawna samozatrudnionych w tzw. tarczy antykryzysowej; objcie przez pastwo ochron wynagrodze dla pracowników i osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych; instrumenty na rzecz poprawy pynnoci finansowej firm; wiadczenia postojowe dla osób prowadzcych dziaalno gospodarcz oraz zatrudnionych na umowach zlecenie i agencyjnych, zwolnienia ZUS dla mikroprzedsibiorców.
- Nowe uprawnienia i obowizki pracodawcy w zwizku z Covid-19: praca zdalna, zawieszenie obowizku bada kontrolnych i okresowych pracowników; w zakadach aktywnoci zawodowej; zatrudnianie modocianych; wiadczenia na ochron miejsc pracy; warunki przestoju ekonomicznego; warunki obnionego wymiaru czasu pracy; porozumienie o stosowaniu innego rozkadu czasu pracy i mniej korzystnych warunków zatrudnienia; wiadczenia postojowe dla osób prowadzcych dziaalno gospodarcz oraz zatrudnionych na umowach zlecenie i agencyjnych; zwolnienie ZUS dla mikroprzedsibiorców; nowe terminy wejcia obowizków zwizanych z pracowniczymi planami kapitaowymi (PPK), urlopy wypoczynkowe - w tym zalege.
Autorzy w obszerny sposób wyjaniaj równie wprowadzone w zwizku z wybuchem pandemii najnowsze unormowania, m.in.:
- ustawy z 2.3.2020 r. o szczególnych rozwizaniach zwizanych z zapobieganiem, przeciwdziaaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakanych oraz wywoanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374 ze zm.) w której uregulowano szereg kwestii zwizanych z funkcjonowaniem samorzdu terytorialnego, mechanizmy pomocowe dla firm w dobie kryzysu oraz przepisy dotyczce ochrony konsumentów w zakresie nadmiernego wzrostu cen i innych nieuczciwych praktyk;
- ustawy z 31.3.2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwizaniach zwizanych z zapobieganiem, przeciwdziaaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakanych oraz wywoanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 568) – nowelizacja wprowadza zmiany w kilku ustawach z zakresu ochrony zdrowia, przewiduje m.in. ograniczenie obowizków sprawozdawczych wobec NFZ czy rozszerzenie uprawnie farmaceuty do wystawiana refundowanych recept farmaceutycznych. Ponadto stwarza moliwo udzielania wideokonsultacji przez lekarzy oraz zaostrza sankcje karno-administracyjne za niestosowanie si do wprowadzonych regulacji;
- rozporzdzenia Ministra Zdrowia z 13.3.2020 r. w sprawie ogoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagroenia epidemicznego (Dz.U. z 2020 r. poz. 433 ze zm., obowizujce od 13.3.2020 r. do 19.3.2020 r.) – które dotyczy wprowadzenia na terytorium pastwa polskiego stanu zagroenia epidemicznego w tym wprowadzenia wszelkich niezbdnych obostrze, tj. przywrócenia granic i kontroli granicznych, wstrzymania midzynarodowych pocze lotniczo-pasaerskich czy zamknicia punktów gastronomicznych;
- rozporzdzenia Ministra Zdrowia z 20.03.2020 r. w sprawie ogoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 491 ze zm.) – które dotyczy wprowadzenia na terytorium Polski stanu epidemii, tj. zwikszenia sankcji karno-administracyjnej za nieprzestrzeganie obostrze, zawieszenia zaj w szkoach i na uczelni, wprowadzenia nowych uprawnie dla Ministra Zdrowia;
- ustawy z 31.3.2020 r. o zmianie ustawy o systemie instytucji rozwoju (Dz.U. z 2020 r. poz. 569) – rozszerzajcej kompetencje Polskiego Funduszu Rozwoju, by móg sprawnej wspiera przedsibiorców w zwizku z pandemi. Ustawa zakada równie maksymalny limit wydatków budetu pastwa w latach 2020 – 2029, a ponadto regulacja usuwa niektóre ograniczenia wynikajce z dotychczasowych przepisów.
Dziki omówieniu powyszych regulacji prezentowana pozycja staje si niezbdnym poradnikiem kadego prawnika i pracodawcy wprowadzajcego rozwizania antykryzysowe.
Publikacja kierowana jest zwaszcza dla wszystkich osób wiadczcych pomoc prawn dla pracodawców, w tym: radców prawnych, adwokatów. Pomocna okae si take dla specjalistów z zakresu prawa pracy, administracji, ksigowych, przedsibiorców czy pracowników dziau HR.