Ustawa o utrzymaniu czystoci i porzdku w gminachPraktyczny komentarz uwzgldniajcy najnowsze zmiany w ustawie wprowadzone ustaw z 19.7.2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystoci i porzdku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta ma na celu:
- uwzgldnienie rekomendacji zawartych w Krajowym planie gospodarki odpadami 2022,
- usprawnienie funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi,
- wprowadzenie zacht do selektywnego zbierania opadów komunalnych,
- eliminacj ryczatowego rozliczania przedsibiorcy odbierajcego odpady komunalne od mieszkaców.
Najwaniejsze atuty publikacji to:
- uwzgldnienie zmian wprowadzanych ustaw z 19.7.2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystoci i porzdku w gminach oraz niektórych innych ustaw,
- uwzgldnienie pozostaych zmian w ustawie o utrzymaniu czystoci i porzdku w gminach wprowadzonych w okresie sierpie 2017–lipiec 2019,
- szeroko skomentowane zaoenia dotyczce regulaminu utrzymania czystoci i porzdku w gminie,
- szeroko skomentowane obowizki podmiotów, które uczestnicz w procesie zagospodarowania odpadów komunalnych.
Niniejszy komentarz odnosi si do aktualnych, obecnie wystpujcych problemów, z jakimi maj do czynienia osoby odpowiedzialne za gospodark komunaln. Dziki publikacji dowiesz si:
- Jak czsto i kiedy zmieni regulamin utrzymania czystoci i porzdku w gminie?
- Które pojcia zostay usunite z ustawy, a które zostay do niej wprowadzone i co one oznaczaj?
- Jakie s wymagane poziomy recyklingu od 2020 r.?
- Jakich uprawnie dotyczcych gospodarki odpadami rada gminy nie moe delegowa na wójta?
- Jakie wprowadzono rozwizania, które pozwalaj gminie utrzyma kontrol nad strumieniem odpadów?
- Jakie uatwienia wprowadzono dla gmin w zakresie zawierania umów z podmiotami odbierajcymi i gospodarujcymi odpadami komunalnymi?
- Kiedy uchwaa w sprawie pozbywania si zebranych na terenie nieruchomoci odpadów komunalnych oraz nieczystoci ciekych jest niezbdna w gminie – pomimo faktu okrelenia tych kwestii w regulaminie utrzymania czystoci i porzdku w gminie?
- W jaki sposób wpywa na postawy proekologiczne u wacicieli nieruchomoci?
- Jakie korzyci mog uzyska waciciele i mieszkacy nieruchomoci w zwizku ze stosowaniem rozwiza proekologicznych w zakresie gospodarowania odpadami?
- Dlaczego wyeliminowano ryczatowe rozliczanie przedsibiorcy odbierajcego odpady komunalne od mieszkaców i jak mog rozlicza si gminy, które do tej pory stosoway ryczat?
- Jakie metody obliczania opaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi maj zastosowanie dla rónych rodzajów nieruchomoci? Jakie s maksymalne stawki opat?
- Kiedy i na jakich warunkach gmina przejmuje obowizki dotyczce pozbywania si nieczystoci ciekych, a take jak waciwie ustanowi za nie opaty?
- Kto, kiedy i po spenieniu jakich warunków moe wyczy swoj nieruchomo z systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie? Jakie s warunki powrotu nieruchomoci do systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie?
- Czym róni si sprawozdanie dotyczce odbieranych odpadów za pó roku, od tego skadanego za cay rok – kiedy takie sprawozdanie naley uzna za niewane?
- Kiedy i na jakich warunkach mona wyznacza kary jednostkom odpowiedzialnym za odbieranie i zagospodarowanie odpadów?
- Jakie kary moe otrzyma gmina, a jakie zwizki midzygminne?
Komentarz odnosi si take do obowizków, jakie maj jednostki wykonujce dziaalno w zakresie odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych. Publikacja okrela m.in.:
- Jak okreli warunki udzielania zezwole na wiadczenie usug z zakresu gospodarowania odpadami?
- Co robi, gdy owiadczenie o spenieniu warunków wymaganych do wykonywania dziaalnoci w zakresie odbierania odpadów komunalnych jest niezgodne z prawd?
- Jakie s obowizki podmiotu prowadzcego punkt selektywnego zbierania odpadów?
- Czy naley przekazywa do gminy sprawozdania dotyczce odbieranych odpadów, jeli w danym okresie jednostka nie odbieraa odpadów od danego waciciela?
- Czym róni si poszczególne sprawozdania jakie naley zoy w gminie?
Wprowadzone zmiany wynikaj z faktu, e w Polsce tylko 25% gospodarstw domowych regularnie segreguje mieci. Dziki zmianom wskanik ten ma osign poziom co najmniej 50%.
Publikacja szeroko omawia take zaoenia do regulaminu utrzymania czystoci i porzdku w gminie:
- Jak zgodnie z zasadami legislacji skonstruowa prawidow uchwa dotyczc regulaminu?
- Co musi si znale w regulaminie po wejciu w ycie ustawy z 19.7.2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystoci i porzdku w gminach oraz niektórych innych ustaw dla gmin?
- Co moe spowodowa niezwrócenie si do Inspektora Sanitarnego z prob o opini dotyczc regulaminu?
- Jak uregulowa wymagania w zakresie utrzymania czystoci i porzdku na terenie nieruchomoci obejmujcych uprztanie bota, niegu, lodu i innych zanieczyszcze z czci nieruchomoci sucych do uytku publicznego?
- Jakie s skutki uchwalenia regulaminu, który nie reguluje wszystkich kwestii okrelonych w ustawie?