Moje konto

Rachunkowość, finanse oraz metody ilościowe w zarządzaniu

32.68 zł
Rabat: 7.22 zł
Cena katalogowa: 39.90 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 32.71 zł
-+
Dodaj do ulubionych

Dostępność: 101

Czas realizacji:
48 godzin

Średnia ocena: 0
Dodaj recenzję »

Koszt dostawy

Standardowy koszt dostawy na terenie RP od 7,99zł

Darmowa dostawa

Do darmowej dostawy pozostało: 389.00 zł

Rachunkowość, finanse oraz metody ilościowe w zarządzaniu

Autorzy Dziuba-Burczyk Alicja
Format B5
Rok wydania 2011
Wydawca Krakowskie Towarzystwo Edukacyjne Sp. z o.o. - Oficyna Wydawnicza AFM
Kod EAN/ISBN 9788375711530
Liczba stron 230
Rachunkowo, finanse oraz metody ilociowe w zarzdzaniu

W rozdziale pierwszym rozpoczto rozwaania od zdefiniowania dziaalnoci gospodarczej oraz okrelenia obszarów odpowiedzialnoci cywilnoprawnej przedsibiorców za zobowizania, w celu zmniejszenia ryzyka finansowego prowadzenia dziaalnoci. Poruszono zagadnienia rozdzielnoci pomidzy majtkiem osobistym a majtkiem przeznaczonym do prowadzenia dziaalnoci przedsibiorstwa, a take omówiono odpowiedzialno wspólników za zobowizania powstae w ramach uczestnictwa w spóce cywilnej. Osoby fizyczne, wspówaciciele mikroprzedsibiorstw (spóek cywilnych, jawnych, partnerskich) przy spenieniu warunków ustawowych mog prowadzi uproszczon rachunkowo podatkow. Scharakteryzowano najprostsze formy opodatkowania wraz z waciwymi im ewidencjami dla celów podatkowych.

W rozdziale drugim przedstawiono problemy zarzdzania finansami (w szczególnoci podatkiem dochodowym w mikroprzedsibiorstwach prowadzcych uproszczon rachunkowo podatkow) poprzez efektywne ksztatowanie wysokoci obcie fiskalnych. W rozdziale scharakteryzowano warunki stosowania oraz moliwoci oszczdnoci podatkowych w ramach poszczególnych fakultatywnych form opodatkowania osób fizycznych prowadzcych dziaalno gospodarcz na niewielk skal. Z fakultatywnoci form podatkowych dopuszczonych przepisami prawa wynika moliwo wiadomego, racjonalnego wyboru przez przedsibiorców jak najkorzystniejszego sposobu opodatkowania, który zapewnia efektywne zarzdzanie poprzez minimalizacj obcie podatkowych. Moliwo wyboru posiadaj przedsibiorcy zarówno rozpoczynajcy dziaalno, jak i j kontynuujcy sporód nastpujcych czterech form opodatkowania: karta podatkowa, ryczat ewidencjonowany, podatek dochodowy na zasadach ogólnych z podatkiem progresywnym bd podatkiem liniowym. Jako podstawowe narzdzie zarzdzania podatkiem dochodowym w mikroprzedsibiorstwach zastosowano analiz punktów krytycznych (progow) waciw dla metod rachunkowoci zarzdczej. Uwzgldniono róne parametry wpywajce na wysoko podatku w oparciu o analiz aktualnych przepisów prawa podatkowego ze szczególnym uwzgldnieniem ulg i odlicze. Porównano kart podatkow z pozostaymi fakultatywnymi formami opodatkowania. Wyniki bada przedstawiono graficznie.

W rozdziale trzecim ukazano powizania pomidzy systemem rachunkowoci finansowej i zarzdczej a procesem zarzdzania przedsibiorstwem prowadzcym ksigi rachunkowe w oparciu o prawo bilansowe. Zarzdzanie rozumiane jest tu jako nieustanny proces wyznaczania celu, podejmowania i realizacji decyzji - najczciej dotyczcych spraw biecych, zwizanych z wydaniem rodków pieninych albo ze zuyciem rzeczowych rodków majtkowych przedsibiorstwa. Podejmowanie decyzji jest równie procesem cigym i zoonym zawierajcym pewien stopie ryzyka i odpowiedzialnoci. Dla zminimalizowania tych negatywnych skutków w zarzdzaniu niezbdne stao si dysponowanie odpowiedni baz danych, z atwym do nich na bieco dostpem. Zachodzce zwizki i zalenoci przyczynowo--skutkowe pomidzy rachunkowoci a zarzdzaniem skaniaj do gbszego zainteresowania kierujcych jednostkami gospodarczymi polityk bilansow, odczytem i biec analiz danych zarejestrowanych w systemie rachunkowoci finansowej jednostki. W rozdziale rozpatrzono wspózaleno rachunkowoci z zarzdzaniem w trzech przekrojach: rachunkowo jako nauka stosowana stanowica stay element zarzdzania, bilans przedsibiorstwa jako rezultat wczeniej podjtych decyzji dokonanych operacji gospodarczych, rola rachunkowoci i analizy finansowej w sterowaniu ekonomicznym przedsibiorstwa.

W rozdziale czwartym w sposób nowatorski przedstawiono zagadnienia pracy i ekwiwalentu za ni. Przeprowadzono wnikliw analiz w celu wyjanienia róde pienidza, czyli zagadnienia samofinansowania pracy. Zaproponowano zastosowanie jednostki pracy do pomiaru wartoci ze wzgldu na fakt, e to wanie praca tworzy pienidze. Za pomoc jednostek pracy wyjaniono zjawisko samofinansowania pracy, pienidza jako nalenoci za wykonan prac, a take pomiaru kosztu pracy. Okrelono wartoci wspóczynników produktywnoci pracy pracownika (mocy), pozwalajcych na pomiar pracy oraz kosztów pracy oraz na odpowiednie wynagradzanie. Do rozwaa przyjto jednostk pracy jako wspóln jednostk miary kapitau ludzkiego, który stanowi potencjaln zdolno do wykonywania pracy oraz samej pracy, która jest transferem kapitau do produktów. W takim ukadzie praca to transfer energii, a pienidze to informacja powstajca w wyniku czynnoci administracyjnych. Prawidowe rozpoznanie natury pracy w kontekcie triady kapita-praca-pienidze uzmysawia, e zasoby pracy to bogactwo, a jej produktywne wykorzystywanie to naturalna droga zdrowej gospodarki.

W rozdziale pitym podjto prób budowy modelu rachunkowoci przedsibiorstwa dostosowanego do jego specyfiki i speniajcego wymogi odbiorców informacji w celu podejmowania racjonalnych decyzji. Modelowanie w rachunkowoci jako podsystemie informacyjnym przedsibiorstwa zostao oparte na analizie rónych modeli przedsibiorstwa: cybernetycznego, ekonomicznego, finansowego, produkcyjnego, behawioralnego, etycznego, organizacyjnego i prawnego. Przy tworzeniu modelu rachunkowoci jednostki gospodarczej naley okreli zasady rachunkowoci stosowane w jednostce, zakres zdarze gospodarczych, podlegajcy ewidencji i sposób jej prowadzenia, potrzeby informacyjne, biorc pod uwag funkcje rachunkowoci: ekonomiczno-informacyjn, podatkow, sprawozdawcz, kontroln i dowodow. Wskazano na uyteczny aspekt modelu operacyjnego w rachunkowoci poprzez okrelanie relacji pomidzy nadawcami i odbiorcami informacji, czyli midzy wadzami (wacicielem, zarzdem, organami statutowymi) a kontrahentami oraz organami publiczno-prawnymi.

W rozdziale szóstym podjto prób przyblienia modeli matematycznych stosowanych do rozwizywania problemów gospodarczych w naukach ekonomicznych oraz naukach o zarzdzaniu (w tym take w rachunkowoci zarzdczej). Przedstawiono dorobek nauki w zakresie modelowania zjawisk ekonomicznych za pomoc funkcji wielu zmiennych (potgowych i wykadniczych, co pozwala na interpretacje zagadnie gospodarczych oraz upraszcza obliczenia numeryczne w celu podjcia decyzji zarzdczych w praktyce gospodarczej.

W rozdziale siódmym przedstawiono zagadnienia gospodarowania zapasami jako newralgicznym skadnikiem aktywów przedsibiorstwa. Kady efekt zwikszenia rotacji zapasów - z zachowaniem poziomu produkcji, daje zmniejszenie zapasów, co przekada si na zmniejszenie kosztów ich utrzymania (magazynowania). Zatem zapasy musz podlega precyzyjnemu sterowaniu ekonomicznemu - planowaniu. Optymalna wielko dostawy jest okrelana jako rozmiar, przy którym czny koszt utrzymania zapasów jest najniszy przy zaoonej wielkoci produkcji w okrelonym czasie. Przedstawiono zaawansowane systemy planowania (APS) stanowice wielofunkcyjne systemy wspomagania procesów decyzyjnych w zakresie planowania zapotrzebowania materiaowego zarówno jeli chodzi o decyzje strategiczne dotyczce struktury acucha dostaw, jak i o decyzje operacyjne dotyczce terminów zlece produkcyjnych, terminów dostaw materiaów do ich realizacji. Przedstawiono zagadnienia harmonizacji i optymalizacji przydziau materiaów do zlece produkcyjnych.

W rozdziale ósmym przeprowadzono analiz zmian w wartoci i strukturze aktywów finansowych polskich gospodarstw domowych w czasie kryzysu gospodarczego. Kategoria gospodarstw domowych obejmuje nie tylko osoby prywatne, ale take rolników indywidualnych oraz mikroprzed-sibiorców (indywidualnych) zatrudniajcych do dziewiciu pracowników. Na podstawie danych statystycznych przebadano aktywa finansowe gospodarstw domowych wystpujce w postaci rónych instrumentów i produktów finansowych. Ukazano kierunki zmian form zagospodarowywania wolnych rodków pieninych przez gospodarstwa domowe. Zwrócono uwag na struktur i dynamik zaduenia kredytowego gospodarstw domowych (kredyty biece mikroprzedsibiorców, zaduenie na kartach kredytowych, kredyty walutowe, kredyty inwestycyjne) stanowice kategori ujemnych aktywów finansowych. Przeprowadzono take wnikliw analiz przyczyn zmian w formach zagospodarowania posiadanych oszczdnoci.

W rozdziale dziewitym zwrócono uwag na obligatoryjne i zarazem praktyczne powizania rachunkowoci krajowej z midzynarodowymi standardami sprawozdawczoci finansowej. Na podstawie rónych kryteriów dokonano klasyfikacji pastw o podobnych systemach rachunkowoci. Podkrelono brak porównywalnoci sprawozda finansowych w skali globalnej, co jest wynikiem istnienia rónic pomidzy poszczególnymi krajowymi systemami rachunkowoci. Zwrócono uwag na fakt, e zrónicowanie systemów rachunkowoci w warunkach globalizacji powoduje konieczno prowadzenia podwójnych systemów ksigowoci, utrudnia raportowanie do central, utrudnia sporzdzanie sprawozda finansowych, utrudnia konsolidacj wyników korporacji midzynarodowych. Zatem systemy rachunkowoci sprawiaj due problemy przy wycenie podmiotów gospodarczych i ich fuzjach. Przedstawiono czynniki determinujce rozwój rachunkowoci na poziomie danego pastwa, ale take scharakteryzowano proces harmonizacji rachunkowoci w skali wiatowej.

Reasumujc, naley stwierdzi, e monografia obejmuje wybrane problemy zwizane tematycznie z rachunkowoci, finansami, metodami ilociowymi oraz procesem zarzdzania jednostk. Przyblia znaczenie, funkcje obszar i moliwoci oddziaywania rachunkowoci na proces zarzdzania jednostk gospodarcz dziaajc w warunkach gospodarki rynkowej.

Ze sowa wstpnego
Autorzy Dziuba-Burczyk Alicja
Format B5
Rok wydania 2011
Wydawca Krakowskie Towarzystwo Edukacyjne Sp. z o.o. - Oficyna Wydawnicza AFM
Kod EAN/ISBN 9788375711530
Liczba stron 230
Ocena:
:
:
: