Moje konto

Ustawa o efektywności energetycznej. Komentarz

44.84 zł
Rabat: 2.16 zł
Cena katalogowa: 47.00 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 44.88 zł
-+
Dodaj do ulubionych

Dostępność: 101

Czas realizacji:
48 godzin

Średnia ocena: 0
Dodaj recenzję »

Koszt dostawy

Standardowy koszt dostawy na terenie RP od 7,99zł

Darmowa dostawa

Do darmowej dostawy pozostało: 389.00 zł

Ustawa o efektywności energetycznej. Komentarz

Autorzy Pawełczyk Mirosław, Sokal Piotr
Format B5
Rok wydania 2012
Wydawca TNOiK
Kod EAN/ISBN 9788372856456
Liczba stron 294
Ustawa o efektywnoci energetycznej. Komentarz

Ustawa o efektywnoci energetycznej [dalej jako: ustawa], z wyjtkiem przepisów wymienionych w art. 49, wesza w ycie w dniu 11.08.2011 r. (art.: 15-22, 23 ust. 1 i 2, 24, 25, 35 ust. 2, 36, 37, 39 pkt l i 4-7, 40 oraz 41 w zakresie wpywów z kar pieninych wchodz w ycie z dniem 1.01.2012 r.; art.: 38 oraz 39 pkt 2 i 3, wchodz w ycie z dniem 1.07.2012 r.; art.: 12, 14, 23 ust. 3-6, 26, 27, 35 ust- l oraz 41 w zakresie wpywów z opat zastpczych, wchodz w ycie z dniem 1.01.2013 r.). Odmienne s równie kocowe okresy obowizywania ustawy o efektywnoci energetycznej. Akt ten obowizywa bdzie zasadniczo do dnia 31.12.2016 r., z wyjtkiem przepisów art.: 16, 18-21 i 24, które obowizywa maj do dnia 31.12.2015 r.; art.: 12-15, 23 ust. 3-6, 26 i 27 - do dnia 31.03.2016 r.; art. 25, który obowizuje do dnia 1.04.2016 r.

Zgodnie z art. 1 ustawy o efektywnoci energetycznej, wyznaczajcym zakres przedmiotowy, akt ten okrela krajowy cel w zakresie oszczdnego gospodarowania energi, zadania jednostek sektora publicznego w zakresie efektywnoci energetycznej, zasady uzyskania i umorzenia wiadectwa efektywnoci energetycznej oraz zasady sporzdzania audytu efektywnoci energetycznej oraz uzyskania uprawnie audytora efektywnoci energetycznej, Rafio legis ustawy o efektywnoci energetycznej jest poprawienie wykorzystania energii oraz promowanie innowacyjnych technologii, które zmniejszaj szkodliwe oddziaywanie sektora energetycznego na rodowisko. rodki poprawy efektywnoci energetycznej wymienione zostay w art. 10 ust. 2 ustawy, do których zalicza si m.in. nabycie nowego lub wymian eksploatowanego urzdzenia, instalacji lub pojazdu, charakteryzujcych si niskim zuyciem energii oraz niskimi kosztami eksploatacji albo ich modernizacj.

Odnonie projektu ustawy o efektywnoci energetycznej wskazywano, e jest on odpowiedzi na podnoszone postulaty o koniecznoci ustanowienia systemu promujcego i wspierajcego uzyskiwanie oszczdnoci energii zwaszcza na polu kocowego wykorzystania energii. Celem projektu ustawy jest stworzenie ram prawnych dla dziaa na rzecz poprawy efektywnoci energetycznej gospodarki, obejmujcych mechanizm wsparcia i prowadzcych do uzyskania wymiernych oszczdnoci energii wymaganych na podstawie dyrektywy 2006/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5.04.2006 r. w sprawie efektywnoci kocowego wykorzystania energii i usug energetycznych oraz uchylajcej dyrektyw Rady 93/76/EWG, której postanowienia ustawa implementuje, co przejawia si m.in. w mechanizmie tzw. wspólnych wdroe (ang. Joint Irnplementation, JI).

Podkreli w zwizku z powyszym naley, i jak wskazano w uzasadnieniu do rzdowego projektu ustawy o efektywnoci energetycznej, druk nr 3514, uzyskane oszczdnoci i zmniejszenie kosztów paliw w wytwarzaniu energii pozwoli na pozyskanie rodków na nowe inwestycje i ograniczenie wzrostu cen energii. Nie wykluczajc jednak, e wzrost nakadów inwestycyjnych przedsibiorstw sektora energetycznego, szczególnie w zakresie modernizacji sieci przesyowych i dystrybucyjnych energii elektrycznej oraz w sektorze wytwarzania, moe skutkowa nieznacznym wzrostem cen energii elektrycznej. Liczy si równie na rozwój rynku usug zwizanych z efektywnoci energetyczn, co powinno równie przyczyni si do zwikszenia miejsc pracy w firmach proefektywnoci owych typu ESCO (ang. Energy Service Companies), zajmujcych si wiadczeniem takich usug. Znaczenie ma równie to, i jak zakadano tworzc ustaw, nie przewiduje si zmniejszenia dochodów jednostek sektora finansów publicznych w stosunku do wielkoci wynikajcych z obecnie obowizujcych przepisów.

Autorzy uwzgldnili w komentarzu akty prawne, wypowiedzi pimiennictwa zwizane z omawianymi zagadnieniami, jak równie pomocne w rozwizywaniu niektórych problemów orzecznictwo. Wobec nieznacznej iloci publikacji tego rodzaju na rynku prawniczym komentarz wypenia istniejc nisz w tej tematyce. Autorzy maj nadziej, e niniejszy komentarz bdzie przydatnym ródem wiedzy dla wielu grup zawodowych, w tym zwaszcza dla osób w róny sposób zwizanych z szeroko rozumian energetyk.

Od Autorów

Dr Mirosaw Paweczyk jest adiunktem w Katedrze Publicznego Prawa Gospodarczego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu lskiego oraz radc prawnym - partnerem zarzdzajcym w Kancelarii Radców Prawnych Paweczyk & Szura Spóka Partnerska w Katowicach. Jest czonkiem Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji, czonkiem zwyczajnym Towarzystwa Obrotu Energi oraz czonkiem Rady Programowej czasopisma „Radca Prawny" i Rady Programowej czasopisma „Zeszyty Naukowe Prawa Gospodarczego i Handlowego", jak i czonkiem Rady Programowej Orodka Bada Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych. Jest autorem ponad 60 publikacji naukowych m.in. z zakresu prawa gospodarczego, prawa konkurencji, prawa energetycznego i prawa rynku kapitaowego.

Dr Piotr Sokal jest radc prawnym. Prowadzi indywidualn kancelari radcy prawnego oraz wspópracuje z Kancelari Radców Prawnych Paweczyk & Szura Spóka Partnerska w Katowicach. Jest autorem kilkudziesiciu publikacji naukowych m.in. z zakresu prawa cywilnego, prawa gospodarczego i prawa finansowego, a take wspóautorem komentarza do prawa energetycznego. Ukoczy równie studia podyplomowe o kierunku zarzdzanie i marketing na Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Posiada bogat praktyk zawodow w zakresie wiadczenia pomocy prawnej, w tym zastpstwo stron przed wszystkimi instancjami, a take SN i NSA.
Autorzy Pawełczyk Mirosław, Sokal Piotr
Format B5
Rok wydania 2012
Wydawca TNOiK
Kod EAN/ISBN 9788372856456
Liczba stron 294
Ocena:
:
:
: