Moje konto

Stosunki pracy w handlu wielkopowierzchniowym w Polsce

32.63 zł
Rabat: 4.07 zł
Cena katalogowa: 36.70 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 32.66 zł
-+
Dodaj do ulubionych

Dostępność: 102

Czas realizacji:
48 godzin

Średnia ocena: 0
Dodaj recenzję »

Koszt dostawy

Standardowy koszt dostawy na terenie RP od 7,99zł

Darmowa dostawa

Do darmowej dostawy pozostało: 389.00 zł

Stosunki pracy w handlu wielkopowierzchniowym w Polsce

Autorzy Czarzasty Jan
Format B5
Rok wydania 2010
Wydawca Oficyna Wydawnicza Szkoły Głównej Handlowej
Kod EAN/ISBN 9788373785373
Liczba stron 330
Stosunki pracy w handlu wielkopowierzchniowym w Polsce

Fragment wstpu:


Niniejsza praca ma charakter teoretyczno-empiryczny. W warstwie teoretycznej podjte s zagadnienia stosunków pracy, zmian spoeczno-kulturowych oraz zmian strukturalnych gospodarki, ze szczególnym uwzgldnieniem pozycji i roli handlu. W warstwie empirycznej przedstawione s wyniki bada nad stosunkami pracy w handlu wielkopowierzchniowym. Badania te byy prowadzone w latach 2001-2006, ze szczególnym uwzgldnieniem dziaa zwizków zawodowych w penetrowanym obszarze.

Zgodnie z charakterem pracy przy jej tworzeniu wykorzystane zostay róda pierwotne i wtórne. Pierwsze obejmuj materiay z bada terenowych prowadzonych osobicie przez autora metodami jakociowymi, w szczególnoci wywiady oraz notatki z obserwacji. Ponadto uywane s dane z bada empirycznych, prowadzonych zarówno metodami ilociowymi, jak i jakociowymi, w których realizacji uczestniczy autor. W tym przypadku wykorzystanie danych nastpio za wiedz i zgod wacicieli praw do nich.

róda wtórne obejmuj gównie literatur naukow, polsk i obcojzyczna, publikacje medialne, w tym prasy branowej zajmujcej si problematyk handlu oraz wydawnictwa organizacyjne. Niekiedy przywoywane s take akty normatywne prawa krajowego i midzynarodowego.

Praca skada si z piciu rozdziaów oraz otwierajcego j wprowadzenia i podsumowania wraz z wnioskami, które j zamyka.

W rozdziale 1, majcym charakter teoretyczny, przedstawione zostao pojcie „stosunki pracy" oraz pojcia mu pokrewne. W dalszym cigu rozdziau przeprowadzony jest opis stanu istniejcej wiedzy w dziedzinie stosunków pracy i zaprezentowany przegld stanowisk teoretycznych dotyczcych tego zjawiska, a nastpnie scharakteryzowane s gówne modele teoretyczne i szczegóowo omówione wyrónione w nich typy stosunków pracy, W dalszej czci rozdziau znajduje si opis zmian gospodarki wiatowej prowadzcych do zmian proporcji zatrudnienia midzy sektorem przemysowym a usugowym (procesy tzw. deindustrializacji i serwicyzacji zatrudnienia), kryzys fordyzmu i wywoana nim zmiana reimu akumulacji i trybu regulacji oraz konsekwencje tych zjawisk dla ksztatu i przebiegu stosunków pracy.

W rozdziale 2 znajduje si charakterystyka stosunków pracy w Polsce po 1989 r., z nawizaniami do okresu wczeniejszego, niezbdnymi do wykazania ich historycznych uwarunkowa. To dla opisu zmian w tym obszarze stanowi transformacja gospodarki i jej nastpstwa dla rynku pracy oraz struktury spoeczno-zawodowej w Polsce. Opierajc si na ródach literaturowych, podsumowano zmiany stosunków pracy i ich ewolucj od pochodzcego z epoki autorytarnego socjalizmu pastwowego monokratyzmu do istniejcego obecnie systemu hybrydowego. W dalszej czci rozdziau omówiony jest kryzys zbiorowej reprezentacji interesów pracowniczych i dziaania na rzecz jego przezwycienia. Przybliona zostaje take problematyka nowych instytucji reprezentacji interesów pracowniczych, jakie pojawiy si w Polsce w rezultacie integracji europejskiej. Uwaga autora skupia si ponadto na relacjach pomidzy reprezentacj pracownicz a pracodawcami. Wreszcie przedstawiony jest sektor prywatny gospodarki jako nowa przestrze stosunków pracy.

W rozdziale 3 omówiona zostaa rola handlu w polskiej gospodarce po 1989 r., dla której ukadem odniesienia jest stan tego sektora w okresie wczeniejszym. Kolejno przedstawiono konsekwencje transformacji spoeczno-ekonomicznej dla handlu, przegld zmian zachodzcych w tym sektorze od pocztku lat 90., jego rosnce znaczenie w strukturze krajowej gospodarki, jak równie wpyw na bezporednich inwestycji zagranicznych. Wreszcie w rozdziale znajduje si charakterystyka sektora handlu wielkopowierzchniowego w Polsce, zawierajca opis jego genezy i rozwoju oraz zmian otoczenia prawnego.

W rozdziale 4 podjto temat stosunków pracy w handlu wielkopowierzchniowym: w pierwszej kolejnoci omówiono stan wyjciowy stosunków pracy w tworzcym si wielkopowierzchniowym segmencie sektora handlu, a nastpnie proces ksztatowania si modelu stosunków pracy w owym segmencie, przy czym uwaga autora skupia si w gównej mierze na problemach reprezentacji interesów pracowników oraz postawach pracodawców. W dalszej czci rozdziau przedstawiony jest proces zmian stosunków pracy w ujciu podmiotowym, poród których obok zwizków zawodowych i organizacji pracodawców zwrócono uwag na pozazwizkowe formy reprezentacji interesów zbiorowych pracowników opisane na przykadzie organizacji pozarzdowej. Omówione s take strategie aktorów zbiorowych sektora, z podkreleniem inicjatyw zwizków zawodowych ukierunkowanych na organizowanie pracowników wielkich obiektów handlowych oraz dziaa pracodawców w ksztatowaniu stosunków pracy w handlu wielkopowierzchniowym. Przedstawiony jest wreszcie syntetyczny opis wyników dziaalnoci kontrolnej PIP w sieciach handlowych.

Rozdzia 5 i ostatni ma charakter empiryczny, skada si z dwóch podrozdziaów dokumentujcych dwa osobne projekty badawcze, realizowane bd wspórealizowane przez autora. W rozdziale zaprezentowane s kolejno wyniki bada z zastosowaniem zogniskowanych wywiadów grupowych nad stosunkami pracy w handlu wielkopowierzchniowym na próbie celowej pracowników sieci handlowych oraz wyniki eksploracyjnych bada terenowych w rodowisku dziaaczy zwizkowych zajmujcych si dziaaniami na rzecz rozwoju zwizku i pozyskiwania dla niego czonków.


Autorzy Czarzasty Jan
Format B5
Rok wydania 2010
Wydawca Oficyna Wydawnicza Szkoły Głównej Handlowej
Kod EAN/ISBN 9788373785373
Liczba stron 330
Ocena:
:
:
: